Ostatni tydzień 2018 r - wybrane aspekty

W ostatnim tygodniu minionego roku dyżurni straży miejskiej przyjęli od mieszkańców 648 zgłoszeń. To o połowę mniej, aniżeli w przeciętnym tygodniu 2018 roku. Chociaż tradycyjnie najwięcej zgłoszeń dotyczyło źle zaparkowanych samochodów (353), to koniec roku zaznaczył się interwencjami porządkowymi, a także zabezpieczeniami imprez oraz uroczystości.

Skład "opału" przy ul. Wołowskiej
Skład "opału" przy ul. Wołowskiej

Interwencja strażników z Grunwaldu w sprawie duszącego dymu wydobywającego się z komina kotłowni przy ul. Wołowskiej ujawniła wielkie składowisko odpadów oraz nieprawidłowości z zakresu konstrukcji przewodu kominowego. Na placu, tuż obok kotłowni, funkcjonariusze ujawnili duże ilości nagromadzonych odpadów pochodzących z demontażu starych mebli, drewniane podkłady kolejowe, a także koński obornik. Wszystko to, jak potwierdził mężczyzna zatrudniony na stanowisku palacza, jest spalane w piecu. W jego ocenie powodem dużego zadymienia może być "nieprawidłowa konstrukcja komina, który sam stawiałem....". Kara, za spalanie odpadów i nieprawidłową gospodarkę odpadami, w łącznej wysokości 600 zł, to tylko początek kontroli - o zauważonych nieprawidłowościach strażnicy poinformowali ochronę środowiska oraz nadzór budowlany.

 W rejonie ul. Kasztelańskiej strażnicy rejonowi referatu Grunwald interweniowali w sprawie porzuconych odpadów. Funkcjonariusze szybko ustalili, że śmieci te pochodzą z pobliskiego lokalu gastronomicznego. Mandat w wysokości 500 zł i pokrycie kosztów sprzątania, to kara za zaśmiecanie miejsc publicznych. Natomiast bez mandatów obyło się na terenie Jeżyc. W okolicy ulic Miodowej, Szpitalnej, Pięknej i Engestroma, po interwencjach strażnika rejonowego, zarządcy poszczególnych nieruchomości uporządkowali drobne śmieci porzucone na skwerach oraz liście zalegające na chodnikach.

Koniec roku na terenie referatu Wilda również zaznaczył się interwencjami porządkowymi, jednak  tam głównie z zakresu komunikacji. Tylko 28 grudnia strażnicy wydali dyspozycje usunięcia 6 wraków blokujących miejsca postojowe. Po jednym z ul. Żupańskiego, Przemysłowej, Krzywej i Kołłątaja oraz dwa z ul. Spychalskiego. Natomiast przy ul. Kosińskiego, parkujący samochody skośnie, byli informowani o konieczności stawiania samochodów wzdłuż krawędzi jezdni. Na tej ulicy przestrzeganie zasad parkowania jest bardzo ważne z uwagi na komunikację miejską. Skośnie zaparkowane pojazdy utrudniają przejazd autobusom. Po trwającej cały tydzień akcji informacyjnej przyszedł czas na działania z bloczkiem mandatowym.

Ostatni tydzień minionego roku obfitował w wydarzenia z udziałem strażników uczestniczących w ceremoniale uroczystości miejskich, a także dbających o porządek w trakcie imprez masowych. 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości, Betlejm Poznańskie oraz sylwester miejski na placu Wolności, to najważniejsze z nich.