Obywatelski obowiązek

Strażnik, wracając z pracy do domu, był świadkiem wypadku rowerzysty. Udzielił pomocy przedmedycznej, wezwał pomoc i zabezpieczył rower.

Jarosław Mazurczak, strażnik referatu Nowe Miasto podczas doskonalenia techniki jazdy rowerem
Jarosław Mazurczak, strażnik referatu Nowe Miasto podczas doskonalenia techniki jazdy rowerem

Wczoraj, ok. godz. 14:30, funkcjonariusz referatu Nowe Miasto jechał rowerem do domu. Przejeżdżając ścieżką pieszo - rowerową przez Użytek Ekologiczny Traszki Ratajskie, zauważył innego rowerzystę, który przelatuje przez kierownicę i upada na asfalcie.

- Wyglądało to bardzo groźnie. Kobieta przeleciała przez kierownicę i uderzyła głową o asfalt. Nie miała kasku! Początkowo nie było z nią kontaktu, ale po chwili odzyskała przytomność. Wezwałem pomoc medyczną i wykorzystując karimatę przyczepioną do jej roweru, ułożyłem poszkodowaną w pozycji bocznej. Cały czas rozmawialiśmy. Prawdopodobną przyczyną wypadku było nagłe naciśnięcie przedniego hamulca.

Kilkanaście minut później na miejsce zdarzenia przyjechał zespół ratownictwa medycznego. Kobieta została zabrana do szpitala. Wcześniej jednak strażnik zobowiązał się, że na czas jej pobytu w szpitalu zaopiekuje się rowerem. W tym celu o pomoc poprosił kolegów z popołudniowego patrolu referatu Nowe Miasto. Rower został przewieziony do siedziby SM Nowe Miasto i tam czeka na właścicielkę.

Kobiecie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, a naszemu koledze gratulujemy wzorowej postawy.