"Kopciuchy" pod lupą strażników!

Od początku roku strażnicy sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Rejony objęte kontrolami wytypowano na podstawie wcześniej przeprowadzonych pomiarów zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu. Tylko w styczniu funkcjonariusze sprawdzili 522 nieruchomości, w większości  wyposażonych w piece na opał stały. Posypały się wysokie mandaty. Wraz z kontrolami prowadzona jest akcja edukacyjna.

Styczniowe kontrole spalania
Styczniowe kontrole spalania

Górnicza, Domeyki, Węglowa, Górczyńska, Czekanowskiego, Malinowskiego, Frezjowa, Tęczowa, Żonkilowa, to tylko niektóre z ulic osiedli wytypowanych do kompleksowych kontroli spalania. Od początku stycznia strażnicy Eko Patrolu, wraz z funkcjonariuszami rejonowymi, sprawdzili 522 nieruchomości. Większość z nich do ogrzewania używa pieców na opał stały. W 56 przypadkach funkcjonariusze ujawnili spalanie odpadów, takich jak płyty wiórowe ze starych mebli czy plastikowe opakowania - wszyscy zostali ukarani. W 18 kolejnych przypadkach strażnicy pobrali próbki popiołu, które zostały wysłane do badań, celem określenia rodzaju spalonych materiałów. Wyniki analizy składu chemicznego popiołów będą stanowiły podstawę do ewentualnego ukarania. Należy podkreślić, że w każdej nieruchomości, w której strażnicy stwierdzili spalanie odpadów będzie przeprowadzona ponowna kontrola.

W działania kontrolne także zaangażowali się strażnicy zespołu profilaktyki. W sprawdzanych rejonach mieszkańcy otrzymywali materiały informacyjne z zakresu niskiej emisji.