Jedzenie w lesie...

Marnowanie jedzenia to ogólnoświatowy problem, z którym walczy wile instytucji. Apele i prośby o przekazywanie żywności jadłodajniom, czy po prostu rodzinie, uboższemu sąsiadowi niewiele daje. Wciąż słyszymy o ogromnych ilościach jedzenia wyrzucanego do kosza, w Polsce nawet mówi się  o 9 tonach rocznie zmarnowanej żywności. To stawia nas na niechlubnym 5 miejscu w Unii Europejskiej.

Interwencja strażników z Wildy - grafika artykułu
Interwencja strażników z Wildy

Do dyżurnego straży miejskiej wpłynęła interwencja, dotycząca dwóch zaśmieconych miejsc w Lasku Dębieckim przy ul. Piastowskiej. W pierwszym miejscu, na ścieżce rowerowej, leżały kartony, folie i skrzynki po owocach. W drugim, w głębi lasu funkcjonariusze odnaleźli porzucone produkty spożywcze - chipsy, czekolady, napoje energetyczne, soki , a wraz z nim.... adres sklepu, z którego mogły pochodzić. Już w pierwszej rozmowie telefonicznej właściciel sklepu oświadczył strażnikowi, że zlecił wywóz przeterminowanych produktów bezdomnemu, któremu dodatkowo zapłacił 20 zł. W toku dalszego wyjaśniania zaistniałej sytuacji funkcjonariusz poinformował właściciela, że to on odpowiada za utylizację przeterminowanych odpadów spożywczych ze swojego sklepu jak również za zaśmiecone tereny w Lasku Dębieckim. Mężczyzna nie zgodził się z oceną strażnika i dlatego sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Za niewiele ponad miesiąc, bo 16 października, obchodzony będzie Światowy Dzień  Żywności - jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmacnianie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem (Internet) - szkoda, że tej wiedzy nie posiadał 22-latek, który na poznańskiej Wildzie prowadzi sklep spożywczy.