Fort IV - historia jednego wysypiska

Pierścień obronny XIX-wiecznych fortyfikacji wokół Poznania to ponad 120 obiektów takich jak forty, bunkry i schrony międzypola. Budzą one wielkie zainteresowanie nie tylko miłośników historii, ale także........... osób nielegalnie pozbywających się odpadów.

Fort IV - grafika artykułu
Fort IV

Część poznańskiej fortyfikacji nie jest zagospodarowana. Najczęściej obiekty te są zarośnięte, a to przyciąga osoby podrzucające śmieci. Pod koniec kwietnia, w mediach społecznościowych, ukazała się informacja o nowym wysypisku na terenie Fortu IV:

"Świeżym przykładem są tereny przy kaponierze rewersowej Fortu czwartego "Hake". Tak jak się walały części samochodów, prawdopodobnie z nielegalnych warsztatów, tak wczoraj napotkałem na czyszczenie domu. Stara kanapa, ubrania, kasety, garnki, rozwalona szafa, łopata do odśnieżania, a nawet taczka to rzeczy, które można znaleźć na stercie śmieci".

Interweniowali strażnicy Referatu Nowe Miasto. W wyrzuconych odpadach funkcjonariusze znaleźli sporo różnych dokumentów z adresem na terenie Grunwaldu. Okazało się, że mieszkanie jest puste, jego lokator nie żyje, a dzieci mieszkają we Francji i Stanach Zjednoczonych. Dzieci zmarłego zleciły uporządkowanie mieszkania firmie sprzątającej, a pracownicy pozbyli się przedmiotów w sposób nielegalny - na terenie Fortu IV. Z pomocą sąsiadów strażnikowi udało skontaktować się z jedną z córek, która natychmiast zleciła kolejne sprzątanie, tym razem fortu.

Sprzątanie porzuconych odpadów odbyło się w sposób legalny - posegregowane przedmioty przekazano do PSZOK przy ul Wrzesińskiej. Koszt wykonanych prac porządkowych to prawie 600 zł.  

W 2018 roku strażnicy ujawnili i spowodowali usunięcie 762 nielegalnych wysypisk odpadów.