Budowlańcy cały czas pod "lupą"

W kwietniu pisaliśmy o wzmożonych kontrolach strażników miejskich, którzy pod lupę wzięli nielegalne wysypiska śmieci - zwłaszcza te, które powstają z gromadzenia odpadów budowlanych.

ul. Traugutta - gruz budowlany zgromadzony na ziemi - grafika artykułu
ul. Traugutta - gruz budowlany zgromadzony na ziemi

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gruz budowlany musi być gromadzony w kontenerach lub big-bagach. Niestety rzeczywistość bywa zupełnie inna.  

Funkcjonariusze z Wildy natrafili na kolejne dwa nielegalne składowiska materiałów budowlanych. Pierwsze, przy ul. Traugutta, ujawniła funkcjonariuszka Julita Kozłowska podczas patrolu rowerowego, natomiast na drugie, przy ul Buczka strażnik Piotr Draniczarek. W obu przypadkach gruz składowany był w pryzmach bezpośrednio na ziemi. Strażnicy skontaktowali się z osobami odpowiedzialnymi za wykonywane prace i wyjaśnili im obowiązujące zasady gromadzenia odpadów budowlanych. Ustalono także terminy uporządkowania zanieczyszczonych terenów.

W dniu dzisiejszym strażnicy sprawdzili pierwszy plac budowy przy ul. Tragutta. Nie mieli żadnych uwag - teren został uporządkowany. Zgromadzony gruz pracownicy wrzucili do kontenerów podstawionych przez firmę posiadającą zezwolenie na ich transport. Całość trafiła do firmy zajmującej się recyklingiem odpadów budowlanych, gdzie została wystawiona karta przekazania odpadów.

Natomiast przy ul. Buczka, ze względu na przerwę w pracach remontowych, termin uporządkowania uzgodniono za kilka dni, co z pewnością sprawdzimy.

Dzięki takim właśnie kontrolom strażnicy chronią nasze lasy,nie dopuszczając tym samym do potencjalnego ich zaśmiecania, bo tam właśnie najczęściej trafiają odpady powstające podczas prac budowlanych.

Przypominamy, że osobą odpowiedzialną za prawidłowe postępowanie z odpadami budowlanymi jest kierownik budowy. Za prace wykonywane indywidualnie odpowiada właściciel nieruchomości.

Kierownik budowy - jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji powstałych odpadów produkcyjnych (w myśl przepisów jest on wytwórcą odpadów), na poszczególne frakcje odpadów wystawiana jest karta przekazania odpadów.

Właściciel nieruchomości - wytworzone odpady w trakcie prac budowlanych traktowane są jako odpady komunalne bez konieczności ich ewidencji. Zobowiązany jest przekazywać je do PSZOK na zasadach określonych w prawie miejscowym.

Zapobiegawcze działania straży miejskiej mają w konsekwencji poprawić czystość lasów. W naszych kontrolach (chociaż zagrożenie mandatem jest do 500 zł) nie chodzi o karanie osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami budowlanymi, ale przede wszystkim o doprowadzenie do przekazania ich uprawnionym podmiotom.

Wykaz firm posiadających zezwolenia na transport odpadów budowlanych znajdziesz tutaj.