Rzeźba "Dziewczyna z kwiatami" ozdobiła skwer

W czwartek nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby "Dziewczyna z kwiatami", autorstwa prof. Józefa Stasińskiego. Monument ozdobił skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata u zbiegu ulic Górna Wilda i Królowej Jadwigi.

W czwartek nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby "Dziewczyna z kwiatami", autorstwa prof. Józefa Stasińskiego
W czwartek nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby "Dziewczyna z kwiatami", autorstwa prof. Józefa Stasińskiego

- To miejsce jest wyrazem naszego szacunku, zarówno dla Pana pracy, jak i ofiar narodu żydowskiego - zwrócił się do poznańskiego artysty Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Rewitalizacja skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dobiega końca. Widać owoce tej pracy - 34 drzewa, 15 tys. krzewów, nowe ławki, oświetlenie. To wspaniała sceneria, która będzie otaczała Pana dzieło - symbol, który bardzo mocno zakorzenił się w świadomości mieszkańców Poznania.

Monument został odlany w brązie przez firmę Garstka Studio S. C. ze Śremu. Zastąpił betonową rzeźbę, która uległa zniszczeniu w wyniku upływu czasu. Rzeźba została przygotowana w uzgodnieniu z jej autorem. Wszelkie ubytki zostały uzupełnione, a szczeliny zabezpieczone za pośrednictwem pana Stanisława Mystka, instruowanego przez prof. Stasińskiego - tak, aby odlew jak najbardziej oddawał rzeźbę sprzed prawie 50 lat.

- Rzeźba została odlana w niezniszczalnym materiale. Dzięki temu zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń. Cieszę się, że udało nam się połączyć w tym miejscu dwa rodzaje sztuki - rzeźby i ogrodu - mówił Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Głos zabrał też autor rzeźby. Prof. Józef Stasiński podziękował za wszystko ZZM, prezydentowi Poznania oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odrestaurowania jego dzieła.

Organizatorem czwartkowej uroczystości był Zarząd Zieleni Miejskiej, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania i Wielkopolski Związek Artystów i Rzeźbiarzy. Przy tej okazji ci ostatni zaapelowali do stowarzyszeń, prywatnych inwestorów i wszystkich ludzi zainteresowanych o działanie w sprawie rzeźb, niszczejących na Cytadeli i poznańskich osiedlach.

- Wiem, że budowanie nowych monumentów jest bardzo spektakularne. Trudniejsze jest utrzymywanie w dobrej kondycji tego, co już powstało i dbanie o otoczenie tych obiektów. Szanujmy jednak to, co już mamy - apelował dr Tomasz Jędrzejewski, prezes Wielkopolski Związek Artystów i Rzeźbiarzy.

Prof. Józefa Stasińskiego w najbliższym czasie czeka jeszcze jedna ważna uroczystość. 29 czerwca, podczas uroczystej sesji, otrzyma tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

Więcej o rewaloryzacji skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przeczytasz tutaj:

http://www.poznan.pl/mim/info/news/skwer-sprawiedliwych-wsrod-narodow-swiata-odnowiony,119994.html

AJ